Jak tworzy się trądzik

Trądzik to przypadłość skóry, która spotyka wiele osób, nie zawsze jedynie w okresie dorastania. Występuje on zarówno u kobiet, jak i w przypadku panów, objawiając się wypryskami, wyskakującymi na twarzy, w okolicach dekoltu, a także na plecach.

Skąd się bierze?

Na samym początku tej dolegliwości gruczoły łojowe ulegają powiększeniu, w wyniku czego wydzielają też znaczne ilości łoju. Ujście mieszka włosowego, za sprawą tego procesu, twardnieje. W ten sposób pojawia się czop rogowy, wypełniający mieszek i wypychający go ku górze. Kiedy produkowanie łoju zostaje nagle zablokowane, powstaje woreczek, wypełniony mieszanką keratyny i tłuszczów, popularnie nazywany zaskórnikiem.

Trądzik pojawia się dokładnie w miejscu, w którym nasza skóra ma największą liczbę gruczołów łojowych. Gromadząca się wydzielina z czasem zaczyna służyć jako pokarm dla bakterii, przez co te mnożą się, pogarszając jeszcze zastany stan zapalny. Mimo takiej sytuacji, bakterie same nie powodują tej przypadłości, w związku z tym nie jest ona zakaźna. Trzeba jednak pamiętać, iż bakterie zawsze występują na ludzkiej skórze, a dopiero w zetknięciu się z łojem stają się niebezpieczne dla zdrowia.

Wypryski to krosty, które rodzą się w efekcie ostrych stanów zapalnych skóry. Dochodzi do nich, kiedy bakterie uwalniają specjalne enzymy, nazywane lipazami. Wówczas obojętne tłuszcze łoju będą podzielone na mniejsze cząsteczki. W czasie wzrostu liczby komórek, które podlegają zakażeniu, zwiększa się także ilość wydzieliny, która wypełnia woreczek. Gdy ścianki mieszka włosowego podlegają zbyt silnemu naciskowi, zaczynają pękać, a wtedy cała ich zawartość rozlewa się naokoło. To w taki właśnie sposób dochodzi do pojawienia się nieestetycznych zmian skórnych.

Od czego ponadto jest zależny rozwój trądziku?

Osoby, u których rodzice czy dziadkowie cierpieli na trądzik, są na niego dużo bardziej narażone. Wypryski zjawiają się też najczęściej w okresie dojrzewania, ponieważ to wówczas zaczynają się wzmacniać hormony, co jest przyczyną nadmiernej produkcji sebum. Wini się ponadto najbliższe otoczenie - jeśli przebywa się w miejscu, w którym powietrze jest bardzo zanieczyszczone czy też z dużą częstotliwością wystawia się skórę na niepożądane działanie słońca, choroba może się nasilić.