Jak wygrać z trądzikiem?

Trądzik to mało szczegółowe pojęcie oznaczające wiele przeróżnych problemów ze skórą, które dotykają nie tylko nastolatków w okresie dorastania. Trądzik może być wywołany rozmaitymi czynnikami, od istotniejszych problemów ze zdrowiem aż po źle dopasowaną dietę, a zatem powinno się działać kompleksowo. Takie działanie daje znacznie większe możliwości, że walka z tą przykrą przypadłością skończy się sukcesem i kompleksy odejdą w niepamięć raz na zawsze wraz z nieoczekiwanymi niespodziankami na twarzy i uczuciem dyskomfortu psychicznego oraz fizycznego.

Odżywianie i suplementacja

Niedobór konkretnych mikroelementów lub witamin może wpłynąć na cerę w istotnie niekorzystny sposób, z resztą, podobnie jak zbyt częste spożywanie niektórych substancji. Trzeba przemyśleć gruntownie stosowaną dietę i znaleźć w niej słabe strony, a następnie pracować nad nimi skrupulatnie. Po pierwsze, brak zróżnicowania w codziennej diecie ma swoje odzwierciedlenie na skórze, włosach i paznokciach. Organizm, by dobrze funkcjonować, potrzebuje kilku rozmaitych pierwiastków. Nie uda się mieć ich wszystkich, jedząc ciągle identyczne śniadanie, obiad i kolację. Dobrze jest włączyć do swojej codziennej diety zdrowe urozmaicenia.

Farmaceutyki na trądzik także pozwalają na zlikwidowanie niedoborów, jednak tylko pod kątem samej cery. Najczęściej zawierają cynk, witaminę A oraz ekstrakty z korzystnie wpływających na nią ziół. Powinno się również wystrzegać wysoko przetworzonego jedzenia, które w składzie zawiera dużo toksyn. Żywienie się tylko pizzą, kebabem i frytkami popijanymi colą prawie zawsze odbija się na cerze.

Odpowiednia pielęgnacja

Nawet najlepszej jakości tabletki na trądzik pomogą w niezauważalnym stopniu, jeżeli stale popełnia się błędy w pielęgnacji cery. Pierwszym i najbardziej karygodnym jest nieoczyszczanie jej przed nocą. Zanim pójdzie się spać, trzeba bezwzględnie zmyć pozostałości makijażu, a także kosmetyki nałożone rano i sebum, które nagromadziło się się w porach skóry. Nieusunięte zanieczyszczenia przyczyniają się bardzo do powstawania zaskórników oraz stanów zapalnych.

Innym częstym błędem jest zaniechanie nawilżania i przesuszanie skóry tylko i wyłącznie silnymi środkami oczyszczającymi, w wyniku czego pobudza się ją do przyspieszonej produkcji sebum.