Leczenie farmakologiczne pryszczy

Zdecydowana większość naszej populacji ma niezbyt przyjemne przygody z trądzikiem, który najczęściej pojawia się w wieku dorastania i potrafi towarzyszyć naszej cerze do 35 roku życia, a w wyjątkowych przypadkach nawet dłużej. Kiedyś bagatelizowany, był w istocie zmorą tych, którzy musieli zmierzyć się z jego ostrymi postaciami. W obecnych czasach podejście do tej dolegliwości skórnej jest zgoła inne – bazuje na właściwym, zindywidualizowanym leczeniu i wprowadzeniu regularnych i właściwych zabiegów pielęgnacyjnych.

W jakich przypadkach leczyć?

Niezaprzeczalnym faktem jest w dużej liczbie przypadków trądzik jest niezbyt groźny, a jego wysiew jest minimalny, niemniej jednak w niektórych, ostrych przypadkach może powodować powstawanie blizn oraz deformacji na skórze. U pacjentów z zaostrzonym przebiegiem przypadłości niezbędne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia farmakologicznego, które efektywnie rozprawia się z przypadłością. Jednymi z podstawowych wskazań do podjęcia takiego leczenia są: zmiany zapalne skóry, duży stan zapalny, przebarwienia pozapalne, bliznowacenie, a także guzki, krostki i ropiejące grudki.

Metodyka prowadzenia kuracji

Przed tym jak zostanie wdrożony jakiś lek, obowiązkowe jest przeprowadzenie szczegółowego badania lekarskiego i na jego podstawie, w zależności od objawów klinicznych oraz uwarunkowań, dobiera się odpowiednie medykamenty. Działanie na kilku płaszczyznach — przeciwzapalnej, przeciwbakteryjnej i przeciwłojotokowej – przynosi zdecydowanie bardziej zadowalające efekty, niż sięganie po sposoby mniej kompaktowe. W przypadku trądziku ważny jest moment rozpoczęcia działania.

Bezspornie im szybciej rozpocznie się terapię, tym lepsze efekty uzyskamy. Mylnym jest twierdzenie, że problem sam się rozwiąże, a czekanie, aż wykwity pojawią się na znacznej części zmienionej chorobowo skóry, tworzy kolejne poważne problemy.

W leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się kontaktowe działanie retinoidami, a w ciężkich przypadkach stosuje się antybiotykoterapię, kojarzoną z kuracją izotretynoinową (pochodna Wit. A). Antybiotyki powinny zatrzymać namnażanie się bakterii i tym sposobem zapobiec ich dalszej kolonizacji na naszym ciele Podczas, gdy mamy do czynienia z trądzikiem w łagodnej postaci grudek i krostek wystarczającym jest punktowe stosowanie medykamentu, natomiast w pozostałych przypadkach konieczne jest leczenie doustne. Pochodne witaminy A są stosowane przy dużej odporności organizmu pacjenta na same antybiotyki.

Często rekomendowana terapia hormonalna nadal wywołuje u części pacjentów wiele sprzecznych myśli, zupełnie niepotrzebnie – jest ona nie tylko bezpieczna, ale bardzo skuteczna. Polega ona na antagonizowaniu androgenów – męskich hormonów. Podczas leczenia stosuje się spironolakton lub doustne leki antykoncepcyjne.

Kluczowa ciągłość leczenia

Podejmując leczenie, należy mieć na uwadze, że w każdym przypadku będzie ono długotrwałe oraz wymaga zdyscyplinowania ze strony pacjenta. Kluczową informacją, o której często się nie pamięta, jest fakt, że rozpoczęcie leczenia może spowodować tymczasowe pogorszenie się stanu skóry. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli pacjent jest pod stałą kontrolą lekarza dermatologa. Nowe wykwity są wynikiem otwierania się i oczyszczania niewidocznych wcześniej mikrozaskórników. Absolutnie nie można samodzielnie przerywać kuracji, a wszystkie wzbudzające niepokój objawy należy konsultować z lekarzem prowadzącym.