Maści na trądzik zawierające antybiotyki lub sterydy

Okres dojrzewania niesie ze sobą wiele niedogodności zarówno dotyczących sfery psychicznej jak i fizycznej. Jeżeli chodzi o tę drugą niewątpliwie prym wiedzie wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka większość dojrzewających młodych ludzi -jest nią trądzik. W pierwszym stadium trądzik cechuje się obecnością zaskórników zwanych także wągrami, następnie pojawiają się grudki i krostki, a na koniec sino- czerwone guzki wypełnione ropą, po zakończonym procesie gojenia mogą pozostawać po nich blizny.

W jaki sposób poradzić sobie z trądzikiem? Kluczem do wyleczenia jest oczywiście odpowiednia higiena, jednak warto także zastosować żel czy maść które skutecznie poradzą sobie z przeciwnikiem. Jakie medykamenty są stosowane najczęściej?

Bez wątpienia są to maści zawierające sterydy i antybiotyki. Na rynku możemy także znaleźć maści które w swoim składzie zawierają jednocześnie antybiotyk i steryd. Ta grupa maści jest bardzo skuteczna, jednak posiada także wiele skutków ubocznych. W przypadku sterydów mogą pojawić się przebarwienia albo stać się "cieńsza" i mogą również wystąpić problemy z układem krwionośnym, z kolei w przypadku antybiotyków mogą występować zakażenia grzybiczne a także zjawisko uodpornienia. Dlatego też maści te nie powinny być stosowane długotrwale. Należy także wiedzieć, że nie powinno stosować się ich w łagodnych postaciach trądziku, w których nie występuje silny stan zapalny, bowiem wówczas ryzyko wystąpienia działań niepożądanych będzie wyższe niż szansa wyleczenia trądziku. Dla łagodnych postaci zalecane są raczej maści zawierające witaminę A albo cynk.

Na sam koniec należy wspomnieć, że bez względu na to, jaki rodzaj trądziku wystąpi, to warto udać się do dobrego lekarza dermatologii cieszącego się pozytywnymi recenzjami wśród pacjentów, aby ten wybrał odpowiednie medykamenty. Trzeba także przestrzegać zasad higieny oraz wyeliminować z diety potrawy ostre, słone i tłuste oraz słodycze.