Podstawowe błędy w pielęgnacji cery trądzikowej

Trądzik to bolączka nie tylko urody, ale również zdrowia - wymaga kompleksowego podejścia, w którym nietrudno o popełnianie błędów. Odbijają się one na wyglądzie i ogólnym stanie cery, a to prowadzi do wzmożonego poczucia frustracji. Zniecierpliwienie z kolei przekłada się na zaniechanie kontynuowania wysiłków i odnowienie problemu. Zdecydowanie często dopiero zajmująca dużo czasu, cierpliwa pielęgnacja skóry przynosi wyczekiwane wyniki - dobrze jest połączyć tabletki na trądzik, produkty kosmetyczne a także dietę, oraz wystrzegać się kilku często popełnianych błędów.

Brak ochrony przed słońcem

Używanie dobrych filtrów UVA i UVB jest absolutnie niezbędne nie tylko przy bardzo silnym nasłonecznieniu. Panuje potoczne przekonanie, że opalanie cery z trądzikiem działa na nią leczniczo, niemniej jednak jest to tylko mit. Po pierwszym, pozornym zmniejszeniu nasilenia problemu, powraca on ze zwielokrotnioną siłą, dlatego, że promieniowanie słoneczne wpływa destrukcyjnie na strukturę cery i osłabia ją, narażając na skłonność do niedoskonałości. Szczególnie stosując złuszczanie kwasami należy pamiętać o dobrej ochronie, jednak używanie dobrego kosmetyku z wysokim filtrem służy każdej cerze.

Niezważanie na dietę i suplementację

Odpowiednia dieta, a przynajmniej redukcja częstości spożywania wysoko przetworzonych, bogatych w cukry i węglowodany produktów, to konieczność jeśli chce się mieć piękną, nieskazitelną cerę. Warto połączyć to z suplementacją, najlepiej nabywając specjalnie dobrane tabletki na trądzik, które w składach zawierają substancje szczególnie służące cerze. Ich zażywanie pozwoli nie tylko przywrócić jej dobrą kondycję, ale także utrzymać oczekiwany stan rzeczy na dłuższą chwilę.

Unikanie peelingów i nawilżania

Kolejne powszechne przekonanie głosi, że skóra tłusta i trądzikowa nie potrzebują nawilżania. To błąd - trzeba ją nawilżać, natomiast powinno się korzystać z specjalnie dopasowanych, lekkich substancji. Można też unikać jej przesuszania. Nadmiar kosmetyków z alkoholem spotęguje problem, zamiast się z nim rozprawić. Cera tłusta potrzebuje też peelingów, jednak gdy występują zaostrzone objawy trądziku, powinno się zrobić to z użyciem łagodnego peelingu enzymatycznego. Mechaniczny może roznieść po twarzy zarazki.