Prawdy i mity na temat trądziku

Trądzik jest chorobą, wokół której narosło bardzo dużo legend. Opowiemy wam zarówno o najpopularniejszych mitach, które nagromadziły się wokół tego problemu, jak i o prawdach, które warto wziąć sobie poważnie do serca.

Trądzik - problem młodzieży

To jeden z najpopularniejszych mitów, które dotyczą trądziku. Wprawdzie schorzenie to dotyka około 80% nastolatków, jednak nie jest ona chorobą wyłącznie tej grupy ludzi. W dużej mierze i coraz częściej pojawia się ona u osób po trzydziestym roku życia, niezwykle komplikując i uprzykrzając życie.

Dyskomfort psychiczny

Prawdą jest, że chociaż trądzik nie jest chorobą, powodującą duże dolegliwości natury fizycznej, jest on poważnym defektem zarówno kosmetycznym, jak i psychicznym, który może być przyczyną dodatkowych problemów. Jednym z najbardziej niebezpiecznych, za to możliwych do wywołania stanów towarzyszących chorobie jest depresja oraz ogromny dyskomfort psychiczny. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować problemu, który urosnąć może do rangi naprawdę bardzo poważnej.

Trądzik jest chorobą zakaźną

To powszechny mit, który towarzyszy nam od wielu lat. Trądzikiem NIE można się zarazić od innych, a bakterie, które go wywołują znajdują się i u osób zdrowych, w ich florze bakteryjnej.

Przyczyną trądziku jest zła dieta

I tak i nie. Mimo panującej powszechnie opinii, przyczyną powstawania trądziku nie jest nasze odżywianie, a nieprawidłowości w sposobie rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dieta może jedynie w przypadku niektórych osób nasilić zmiany trądzikowe, choć ostatnie badania dowodzą, iż nie dotyczy to dużej grupy osób y których występują zmiany trądzikowe, a wyłącznie małego odsetka chorujących. U niektórych osób zauważa się wzmożenie zmian skórnych po zjedzeniu pokarmów tłustych, ostro przyprawionych, czy też po zjedzeniu czekolady. Zjawisko to jest jednak rzadkie, występujące tylko u niewielkiej liczby osób cierpiących z powodu trądziku.

Faktem jednak jest, iż właściwa dieta zbilansowana i bogata przede wszystkim w witaminy A oraz witaminy z grupy B może spowodować zmniejszenie wydzielania się łojotoku, zatem korzystnie wpłynąć na kondycję oraz wygląd naszej cery.

Najlepszym lekarstwem na trądzik jest kąpiel słoneczna oraz pójście na solarium

To niezwykle popularny mit, w który wierzy wiele osób. Zarówno słońce, jak i solarium wspomagają leczenie trądziku, ale tylko chwilowo, wysuszając skórę. Co więcej proces nadmiernego wysuszenia skóry jest powodem wzmożenia wydzielania się łoju, co jest błędnym kołem. Nie należy przy tym zapominać, że zbytnie eksponowanie skóry na słońcu może być przyczyną o wiele groźniejszych problemów skórnych, niż trądzik - z czerniakiem włącznie!

Intensywne mycie twarzy wyleczy trądzik

To mit, w który wierzy bardzo dużo osób cierpiących z powodu chorób skóry. Zbyt częste i zbyt dokładne mycie twarzy preparatami podrażniającymi skórę jest przyczyną przesuszenia skóry i jednocześnie wydzielania dużej ilości sebum, co z kolei wpływa na pogorszenie się stanu skóry. Nie można jednak zapominać, iż odpowiednia higiena jest sprawą priorytetową, w związku z czym twarz trzeba myć dwa razy w ciągu dnia, najlepiej stosując do tego odpowiednich żeli antybakteryjnych i anty trądzikowych i ciepłej wody.

Trądziku się nie leczy

Stwierdzenie to jest wierutną bzdurą. Nieleczony trądzik może być przyczyną poważnych nieodwracalnych zmian na skórze. Zmiany trądzikowe pozostawione same sobie nie znikają, a wręcz nasilają się, powodując coraz większe problemy. W konsekwencji mogą zostać po nich nieestetyczne bruzdy i blizny. Przydatne mogą okazać się odpowiednie suplementy diety czy też leki przeciwtrądzikowe, z tym, że tak jak w przypadku innych schorzeń, zaleca się wizytę u specjalisty po to, aby wyleczyć zmiany. Tylko pod profesjonalną opieką lekarza możemy pokonać zaawansowany trądzik.

Hormony działają na nasilenie zmian trądzikowych

Stwierdzenie powyższe jest prawdą. Zwykle zmiany skórne wzmagają się pod koniec cyklu miesiączkowego, czyli tuż przed rozpoczęciem się menstruacji.

Podobne zmiany zaobserwować można w trakcie ciąży - u jednych kobiet ciąża może być przyczyną zupełnego ustąpienia zmian, u innych natomiast odwrotnie - poważne zaostrzenie trądziku. Przyczyną tego stanu rzeczy są zmiany hormonalne.