W jaki sposób leczyć trądzik

Jak leczyć trądzik - oto pytanie, jakie na pewno zadawało sobie większość osób i które dotyczy kolejnych pokoleń młodzieży oraz ludzi dorosłych. Bowiem mimo tego, że z pozoru może wydawać się, że jest to dość błaha dolegliwość, tak naprawdę jest ona niełatwa w leczeniu i stanowi źródło ogromnego cierpienia, związanego głównie z dużym dyskomfortem psychicznym.

Pierwszą i kluczową rzeczą, którą należy sobie uświadomić walcząc z trądzikiem, jest fakt, że problem ten koniecznie TRZEBA LECZYĆ. Pozostawiony bez odpowiedniego leczenia, zazwyczaj staje się prawdziwym koszmarem. To choroba, która wymaga wizyty u dermatologa i pomocy specjalisty - lekarza dermatologa.

Tylko za pomocą odpowiedniego leczenia uda się uniknąć brzydkich i trwałych zmian skórnych, jak na przykład blizny, lub przebarwienia.

Zabiegi wykonywane w domu

Dobrze, jeżeli wizytę u lekarza uzupełnisz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jednak poprzestanie wyłącznie na samodzielnie wykonywanych zabiegach domowych przy dużych zmianach skórnych, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Można zatem stosować je przede wszystkim w przypadku bardzo drobnej postaci trądziku. Jeżeli stopień zaawansowania choroby jest znaczny, wtedy niezbędna jest wizyta u dermatologa.

Jak leczyć?

Im trądzik jest bardziej zaawansowany, tym trudniejsze jest leczenie. Lekarz dermatolog przepisze właściwe leki, przede wszystkim preparaty posiadające w swym składzie izotretinoinę. Preparaty tego typu złuszczają martwy naskórek a także wpływają na regulację pracy gruczołów łojowych.

Podczas procesu leczenia, przede wszystkim nie należy zniechęcać się faktem, że w krótkim czasie nie widać efektów. To proces długotrwały, wymagający cierpliwości i systematyczności, jednak zdający egzamin, oczywiście przy założeniu iż będziemy ściśle pilnować zasad leczenia. 

Istnieją dwa główne sposoby leczenia trądziku:

- miejscowe - przy niewielkich i łagodnych i średnich zmianach. Wówczas stosuje się kremy, maści, żele i różnego typu preparaty do użytku zewnętrznego - nakładane bezpośrednio na wypryski. 

- leczenie ogólne - za pomocą preparatów doustnych. To leczenie, stosowane w przypadku zaawansowanych zmian trądzikowych.

Warto poza leczeniem typowo dermatologicznym postawić też na różnorodne profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Wysoce skuteczny jest na przykład peeling medyczny, mikrodermabrazja, czy też - jeżeli jest taka konieczność - usuwanie blizn przy pomocy laserów.

Podczas leczenia trądziku, należy pamiętać że absolutnie nie wolno wyciskać, czy też gnieść zmian trądzikowych. Efektem tego rodzaju praktyk będą tylko szpecące blizny i pogłębienie zmian oraz rozszerzenie stanu zapalnego skóry. 

Warto stosować tez do pielęgnacji łagodne preparaty apteczne, dodatkowo twarz należy myć delikatnymi, antybakteryjnymi żelami oraz piankami, które nie będą dodatkowo podrażniać. Twarz po umyciu powinno się też przetrzeć tonikiem bezalkoholowym, natomiast na koniec nałożyć na twarz delikatny krem nawilżający. Dobre rezultaty daje ponadto stosowanie maseczek i pilingów oczyszczających na skórę twarzy, jednak nie więcej niż raz, lub dwa w tygodniu.