W jaki sposób powstaje trądzik?

Trądzik to jedna najpopularniejszych dolegliwości skórnych, jaka w mniejszym lub większym stopniu spotyka około 80% nastolatków. Problem taki wbrew pozorom nie dotyczy jedynie osób w młodym wieku, czasami bowiem może dotknąć również i osoby dojrzałe, wliczając panie zażywające środki antykoncepcyjne, i te będące w stanie błogosławionym.

Prawda w kwestii powstawania trądziku

Zastanówmy się zatem jak właściwie dochodzi do zapoczątkowania trądziku i czym właściwie jest.

Na samym początku zwrócić musimy uwagę, iż mimo ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie jest wywoływany nieprawidłową dietą, niedostateczną higieną osobistą, czy może wzmożoną aktywnością seksualną.

Miejsca najczęstszego występowania trądziku

Wszystko zaczyna się od mieszków włosowych, czyli od porów. To właśnie w tym miejscu pojawia się trądzik - do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.

Z uwagi na to, iż największa ilość mieszków włosowych występuje na twarzy i na plecach, ramionach i klatce piersiowej, to głównie w tych miejscach najczęściej mamy do czynienia z powstawaniem trądziku.

Temu procesowi towarzyszy nieprawidłowa produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra produkuje niewielkie jego ilości, o tyle przy skórze nieprawidłowo działającej, produkcja ta występuje w nadmiernych ilościach. Łój produkowany przez skórę zdrową wypływa na powierzchnię skóry poprzez ujścia mieszków włosowych, to znaczy przez pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia zatykają się, a łój nie mogąc znaleźć możliwości wypłynięcia kumuluje się pod skórą. To powoduje, że łój kumulujący się w tym miejscu staje się doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które namnażają się i powodują dodatkowo podrażnienie oraz zaostrzenie stanu zapalnego skóry.

Jak widać do pojawienia się trądziku są zatem niezbędne dwa czynniki: pierwszy z nich to zbyt wysoka produkcja łoju oraz drugi, to funkcjonowanie zarazków. Każda z tych rzeczy sprawia, iż trądzikiem nie da się zarazić tą chorobą przez spotkanie z chorym, zaś antybiotykoterapia to jeden z absolutnie podstawowych środków wspierających leczenie trądziku.

Rozwój choroby

Po zatkaniu się porów, łój skumulowany uprzednio w mieszkach włosowych pod skórą nie jest wciąż zauważalną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna przybierać formę zaskórnika, czyli to tak zwane wągry. Są zmianami w tkance, które nie sprawiają bólu, za to są w 100% widoczne w formie ciemnych lub jasnych punkcików na twarzy, plecach, barkach, czy w innych miejscach wystąpienia zmian chorobowych.

W konsekwencji ściany zaskórników niszczą się, co powoduje pęknięcie ich zawartości wgłąb skóry. Wówczas zaczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i powstają zaczerwienienia, czyli trądzik.

Stąd podstawowe jest używanie m. in. dostępnych na naszym rynku kosmetyków antybakteryjnych.